IMG_2169

Novobělský Šlapoun 2024

Je sobota ráno 25.5.2024 a to je pro mne den D. Mám před sebou 3 ročník Novobělského Šlapouna. Rok jsem se na tento den těšil, všechno pečlivě připravoval, plánoval. Už ve středu po šichtě jsem vyrazil nastříkat poslední šipky na trať, ve čtvrtek přivázat šipky na stromy a v pátek nakoupit klobásy a vše potřebné ke grilování. Opravdu 2 dny extrémně náročné, ale s pocitem, že to všechno klapne. Trošku mě strašilo počasí, ale co naděláte, přece to všechno nehodíte za hlavu.

Po ranní kávě balím poslední věci, které budu potřebovat, volám Zdeňkovi, ať jsou s Evičkou 9:45 Hod. na místě. Je na ně spoleh, jsou tam, přesní jak Švýcarské hodinky. Okamžitě se pouštíme do přípravy zručnostní trasy. Zkoušíme hod na Krmelínského Tlamouna, jsem levý jak šavle, všechno vedle. To moje drahá polovička sází jeden míček za druhým, no nevím kde trénovala. Rychle postavit slalomovou trať, postavit kuželky a nalít vodu do kyblíku. To víte, ty naše samopaly vzor 58 ráže 7,62 toho spolykají. Vše máme připraveno a teď jen sedíme a čekáme, zda příjdou, nebo nepříjdou naši závodníci. Letos se přihlásilo rekordních 22 šlapomilů a já se celou dobu modlil, ať dorazí. Jako první přijíždí Martinka, za chviličku Roman, Monča, Miluška, Tomáš. A v dálce už se řítí Rosťa, Lenka a Janička, další Roman a Jana, taky vidím Lukáše. Sluníčko svítí a přijíždí Radim, Šárka, Klárka, Standa, Petr, Jitka, další Petr, taky Tomáš Dvořák, Radek, Lenka, Iveta. A přijíždí další posila týmů pořadatelů, Věrka. Super, máme dvorního fotografa. Tak to je tedy mazec, 21 je tu a už se řítí poslední Michal. No nic, nebudeme otálet a jdeme na věc, než nás začne strašit počasí.

Jako první testuje své umění trefit tlamouna Tomáš Koubík, spěcha k samopalu, pálí a už ho vidím, jak naskakuje na své kolo a objíží jednu branku za druhou. Zdeněk jako správný časoměřič drží pevně stopky, hlásí konečný čas Evičce, která vše poctivě zapisuje. jako druhá startuje Lenka Rekšáková, Roman Ziomek, Martina, Roman, Jana, Michal, Monika, Tomáš Dvořák, Iveta a Lukáš, který zakončil profesionály. Na start se již chystají pohodáři a první jde Radim, tlamouna netrefuje, ale je vidět, že byl na vojně, trefuje dva cíle. Slalom zvládl bravůrně a už je v cíli. Lenka Staniurová, Rosťa, Miluška, Petr Schránil a Jitka. Rychle to odsejpá a Startuje Radek, Šárka, Petr Sušil. Poslední dvě účastnice Klárka a Janička Kromusová.

Jde se na vědomostní test. Všichni dostávájí testík s 5 otázkami, vyplňují ho s přehledem sobě vlastním. No někteří ho mají natrénovaný z minulých ročníků. Hotovo, dopsáno a jdeme na start. Omyl, nikde se nejde, kde se vzal tu se vzal černý mrak a ne že by jen pršelo, ale ono to začlo taky buřit. Abych pravdu řek, začínal jsem mít obavu, aby jsme vůbec vyjeli. Všichni začali studovat mobily a nevypadalo to vůbec dobře. Jednomu ukazuje 15 minut, druhému 30 a dalšímu 50. Tak nezbývá než se posilnit nějakým mokem či nealkem. Po cca půlhodině přestává pršet a my okamžitě ženeme všechny na start. Oproti minulým ročníkům startujeme hromadně. 11 Profíků vlevo, Pohodáři vystartují vpravo. 3, 2, 1 start a pokud si myslíte, že se za nimi zaprášilo, tak se nemýlite. Někteří na to šlápli až pláště svištěly. A najednou je ticho, rychle sbalit zručnostní trať a spěcháme rozpálit gril. Jen si představte, jak naši borci přijedou vyhladovělí, čeká je přece 28,5 km v náročném počasí a hlavně profesionály v bahně, kalužích. Mame se co ohánět, ti nejlepší by mohli dorazit do cca 70 – 75 minut, ale vzhledem k počasí bych se přikláněl spíše k 90 minutám. Zaúkoloval jsem Evičku, Gábinku a Věrušku k počítání zatím získaných bodů. Eva si připravila perfektní tabulku kde vše s přehledem zapisovala a hned si to dokonce odečítala, ať má na konec co nejméně práce. Neuběhla ani půl hodinka a do cíle přijíždí Lukáš, kterého zradila prvně prostata a potom navigace. Ostatní profíci uháněli tempem, že jim neviděl na záda a tak po několika minutovém bloudění zvolil návrat do cíle. Zdeněk drželhlídku u klobásek, holky už měly průběžné výsledky evidované a tak jsme začali vyhlížet první borce.

Je to tady, jako první přijíždí v čase 1:17:00 hod. Roman Polcer. To je neskutečný výkon. Celý od bahna a s úsměvem se otačí, protože jen za 35 sekund přijíždí další borec, Michal Lukáč a v závěsu za ním Tomáš Dvořák. Od stříbra ho dělily 4 vteřiny. Ještě jsme to ani všechno nestačili zaznamenat a první pohodář je taky v cíli, Rosťa Kukla s časem 1:19:07 hod. Do cíle už přijíždí taky první žena Jana Dostálová pouhých 30 sekund za Rosťou. V závěsu za ní Roman Ziomek, Martina Kostková, Lenka Rekšáková a Janička Kromusová. . Věrka nestíhá mačkat spoušť na svém Samsungu. A už se řítí další, Jitka Kvapilová a Petr Sušil, taky vidím Iveta Tůmová a další 4, Radim Jelínek, Miluška Slezáková, Petr Schránil a Klárka Rovenská. Shodný čas 1:42:50 hod. V dálce už jede Monika Klečková, která nechala někde v lese Tomaše Koubíka. A už ho vidíme, dojel v čase 1:53:30 hod. Další v cíli je Lenka Staniurová a hned za ní Šárka Rovenská. A jak se říká, závěr patří mistrům, do cíle se řítí Radek Staniura. Musím před všemi smeknout, na trase je čekaly všechny nástrahy počasí – sluníčko, děšť, vítr, bahno, kaluže, hladké kořeny a kdoví co všechno.

Všem pořádně vyhládlo, klobásky jsou hotové, všichni se můžou nadlábnout co jen hrdlo ráčí. Tak jako loni nechybí hořčice, kozí rohy, okurek a vynikající podmáslový chléb. Všem naskakují boule za ušima, jaká je to dobrota. Všichni účastníci si teď vybírají Šlapouny a připravují se na Duel. Některým se daří více, jiným méně a někteří hold musí zkousnout hořkost, protože se na ně neusmálo štěstí. Beru si sebou Evičku a jdeme rekapitulovat a sčítat, odčítat a připravovat se na vyhlášení výsledku.

Vyhodnocení je tady, začínáme s pohodáři.

 • 1. Šárka Rovenská – 3645 bodů.
 • 2. Radim Jelínek – 3650 bodů.
 • 3. Petr Schránil – 3685 bodů.
 • 4. Jitka Kvapilová – 3765 bodů.
 • 5. Rostislav Kukla – 3775 bodů.
 • 6. Klára Rovenská – 3820 bodů.
 • 7. Petr Sušil – 3880 bodů.
 • 8. Miluše Slezáková – 3890 bodů.
 • 9. Lenka Staniurová – 3935 bodů.
 • 10. Radek Staniura – 3950 bodů.
 • 11. Jana Kromusová – 4240 bodů.

Vyhodnocení a tady jsou profíci.

 • 1. Tomáš Dvořák – 3375 bodů.
 • 2. Roman Ziomek – 3390 bodů.
 • 3. Michal Lukáč – 3480 bodů.
 • 4. Tomáš Koubík – 3585 bodů.
 • 5. Roman Polcer – 3640 bodů.
 • 6. Monika Klečková – 3860 bodů.
 • 7. Iveta Tůmová – 3895 bodů.
 • 8. Martina Kostková – 3965 bodů.
 • 9. Jana Dostálová – 3980 bodů.
 • 10. Lenka Rekšáková – 4010 bodů.
 • 11. Lukáš Vávra – 4355 bodů.

Ceny jsme rozdali a koukáme na hokej. Pivo chutná, Birrel taky není špatný a největší radost nám dělají naši hokejisté, kteří poráží Švédy a postupují do finále. Ještě ale není konec, jdeme na motokáry. Parádní jízdy jsme si opravdu užili. Vše hezké ale musí někdy skončit, nadešel čas a začínáme se loučit. Akce se i přes nepřízeň počasí myslím povedla. Na závěr vám chci všem poděkovat za dárek, jste opravdu neskuteční. Tak na Šlapounovi 2025 ahoooooooooooj.  

bowling-596766_640

BOWLING 23.3.2024

V sobotu se uskutečnilo další setkání Šlapomilů v Bowling-park Ostrava Hrabůvka. Z původně 23 přihlašených dorazilo 21 nejlepších házečů děravých koulí. Z pracovních důvodů se odhlásili Lukáš a Zuzka. Jako malé odškodné jim byla předána aspoň cena útěchy v podobě plechovky piva a čokolády. Sraz byl naplánován na 17:50 Hod. Hned jsme se přesunuli do útrob hospody a chvíli čekání jsme si zpestřili občerstvením v předem připraveném salónku. Krátce po 18 hodině jsme se přesunuli ke drahám a začal boj o co nejlepší umístění. Na dráze č.3  se do toho pořádně opřeli Ondra, Michal, Tamara, Lenka a Vlaďka a musím uznat, že jim to opravdu házelo dobře. Dráhu č.4 ovládli Milan s Gabkou, Standa, Šárka a Klárka. Celá pětice podávala vyrovnané výkony a kuželky padaly jak hrušky ze stromu. Na 5 dráze stabilní pětice Roman, Tomáš, Jana, Martina a Miluška. Zde musím pochválit především Janičku, která opět ukázala, že ji není žádný sport cizí a některé její hody stály opravdu za to. Celá pětice se u hry dobře bavila. Na poslední 6 dráze hráli Zdeněk, Eva, Rosťa, Věrka, Gabka a Jirka. Kuželky jsme se snažili bourat jednu vedle druhé, ale ty vzdorovaly a nějak se jim z předem určených míst nechtělo. Nakonec i na této dráze to začalo padat a všichni si za to zaslouží pochvalu. Hra skončila, spočítali jsme naházene body a určili pořadí. Jak bylo dopředu avizováno, výhru si odnesl každý z účastníku. Pak jak je u těchto akcí zvykem, poseděli jsme u pivečka, vínečka, pronesli pár slov a doufám, že se všichni dobře bavili. V dubnu jdeme vyzkoušet únikové hry a samozřejmě o tento zážitek se s vámi zde v drbníku podělím. Děkuji že jste přišli, Jirka.

Pořadí – ženy

 1. Piperová G. – 240 bodů
 2. Rovenská K. – 209 bodů
 3. Kolcunová T. – 192 bodů
 4. Hrnčířová G. – 184 bodů
 5. Rekšáková L. – 173 bodů
 6. Rovenská Š. – 166 bodů
 7. Kostková M. – 162 bodů
 8. Kromusová J. – 146 bodů
 9. Trněná L. – 142 bodů
 10. Honová V. – 141 bodů
 11. Králová E. – 132 bodů
 12. Slezáková M. – 130 bodů

Pořadí – muži

 1. Lukáč M. – 275 bodů
 2. Stuchlík S. – 274 bodů
 3. Palkovský O. – 259 bodů
 4. Polcer R. – 233 bodů
 5. Piper M. – 218 bodů
 6. Koubík T. – 200 bodů
 7. Kukla R. – 188 bodů
 8. Král Z. – 170 bodů
 9. Hrnčíř J. – 156 bodů

Novobělský Šlapoun - 2 ročník

V sobotu 17.6.2023 se v areálu Motokáry Krmelín uskutečnil druhý ročník sranda závodu skupiny Šlapomilové. Místo původních 23 přihlašených se na start postavilo 15 odvážných účastníků. Čekala je oproti 1. ročníku změna, kdy se místo časovky konala zručnostní jízda, ale nebudu předbíhat.
V 10:30 hod byly rozdány startovní čísla, náhodní žolíci a soutěžíci se bez váhání začali zabývat vědomostním testem. 10 záludných otázek mělo prověřit jejich znalosti a ukázalo se, že se na ně připravili někteří lépe, jiní o něco hůře. Vyplnění testu trvalo jen několik minut a ať se to neprotahuje, hurá do sedel a jde se na start již zmiňované zručnostní jízdy. Všichni museli projet slalomem bez shození branky, následoval hod míčkem do košíku a nakonec shození plechovek proudem vody. Opět se ukázalo, že v naší skupině máme samé kvalitní cyklisty, ale i obstojné basketbalisty a bez zkrupulí potvrdím, že bychom se nemuseli stydět postavit malý sbor dobrovolných hasičů. Plechovky padaly jak hrušky ze stromu a po poslední spadnuté plechovce se všichni začali připravovat na hlavní 30 kilometrový závod. Trasa zůstala stejná jako 1 ročník. Startovalo se po čtveřicích s odstupem 3 minut. Jakmile start opustila poslední čtveřice, pořadatelé se pustili do vyhodnocování testu a přípravy občerstvení. Rozpálil se gril a zanedlouho už byla ve vzduchu cítit vůně grilovaných šunkových klobás. Po přibližně hodině a půl se v cíli začali objevovat první účastníci. Rychle zapsat časy, body a hurá na papání. Grilované šunkové klobásky, kozí rohy, okurek, hořčice, křen, 3 druhy dresinku a podmáslový chléb, který všichni vychválili do nebes a snědli ho více néž klobásek. Po občerstevení přišel na řadu Duel, který jsme stejně změnili na podávání otázek. Na všechny čekalo ožehavé téma, kdy měli uhádnout světové pokrmy. U některých názvů jsme se hodně zasmáli. Pak už došlo na vyhlášení výsledků. Všichni, kteří absolvovali závod jsou pro mne vítězové, nehledě na pořadí. Máte můj obdiv, poprali jste se s nástrahami excelentně a je vidět, že jste si to náramně užili. A jak bylo dopředu avizováno, přišla na řadu druhá část odpoledne. Motokárový závod na 4 kola, kdy 1 kolo bylo zahřívací a 3 kola měřené. Z původních 4 přihlášených jsme nakonec na závodní okruh Krmelínská Monza dostali celkem 8 mužů a 4 ženy. Jelo se na 4 kola po čtyřech závodnících. Jak první vyjely na trať Denisa Kadulová, Gabriela Hrnčířová, Šárka Rovenská a Jana Kromusová. Holky se s tím popraly náramně a závod si mezi sebou náežitě užily. Druhá čtveřice vyjela hned, jakmile se vyměnila ojetá pneunatika na jednom z vozů Ferrari. Tomáš Kadula, Petr Sušil, Milan Piper a Radim Jelínek. Nadherně projíždené zatáčky, viděli jsme několik smyků a nádherné souboje. Poslední do motokár usedli Rosťa Kukla, Jindřich Hon, Jiří Hrnčíř a Michal Lukáč. Další atraktivní boj a do úplého konce to bylo vše na krev. Hned v úvodním kole boural Michal, ale bravůrně vytlacil poničený lotus a s přehledem zajel nejrychlejší čas. Na tu krev to bylo mezi Jindrou a Jirkou a vítězně z toho vyšel Jindra. Bohužel jak je již zvykem, všechno dobré a co je super vždy tak brzo skončí, došlo na rozloučení a všichni se odebrali domů. Doufám, že se za rok uvidíme znovu a byli jste všichni super. Na fotky se určitě koukněte, najdete je ve fotogalerii.

Bowling 2022

V sobotu 10.12.2022 jsme se sešli v restauraci Koruna v Ostravě Porubě, aby jsme poseděli, poklábosili a hlavně poměřit síly v bowlingu. Z důvodu nemoci nám chyběli Michal Lukáč, Eva Králová se Zdeňkem, Gabka Hrnčířová. Z 22 účastníku se do boje  o ceny zapojilo 21 hráčů.  Už předem se rozlosovalo , kdo s kým bude na jaké dráze hrát. Za celé dvě hodiny jsme stihli odehrát 2 celé hry, které rozhodly o vítězích. Přesunuli jsme se ke stolu, kde proběhlo vyhodnocení a předání cen nejlepším 3 hráčkám a hráčům. Samozřejmě jsme nezapomněli ani na ty, kterým to dneska vyjímečně nešlo. Nakonec se všichni společně bavili, probírala se uplynulá sezóna, popíjelo se pivo, víno, nealko a taky čaj s rumem či slivovicí. Společně jsme se dohodli, že bychom 18.2.2023 společně vyšlápli na nějaký vrchol, takový Malý Šlapomilův výšlap. Takže v nejbližší době bude bližší info. Na fotky se určitě koukněte, najdete je ve fotogalerii.

Konečné pořadí ženy:

 1. Gabriela Piperová – 229 bodů
 2. Martina Kostková – 183 bodů
 3. Klárka Rovenská – 152 bodů
 4. Jana Dostálová – 124 bodů
 5. Šárka Rovenská – 121 bodů
 6. Ladislava Trněná – 108 bodů
 7. Kamila Vodičková – 85 bodů
 8. Jana Kromusová – 78 bodů
 9. Monika Klečková – 68 bodů
 10. Iveta Tůmová – 63 bodů
 11. Zuzana Ondejčíková – 61 bodů

Konečné pořadí muži:

 1. Stanislav Stuchlík – 271 bodů
 2. Milan Piper – 218 bodů
 3. Jaroslav Škola – 195 bodů
 4. Tomáš Koubík – 194 bodů
 5. Lukáš Kraus – 190 bodů
 6. Rostislav Kukla – 180 bodů
 7. Roman Ziomek – 165 bodů
 8. Jiří Hrnčíř – 155 bodů
 9. Roman Polcer – 134 bodů
 10. Radim jelínek . 58 bodů

Novobělský Šlapoun - 1 ročník

Sobota 11.6.2022 je tady, počasí nám přeje a tak těsně po 9 hodině vyjíždíme směr MOTOKÁRY. Po 10 hodině se sjíždí první závodnici a to je dobře – prezentace závodu je naplánovaná na 10:30 hod. Úvodní přivítání, prezentace závodu a po malé vzpruze v podobě štamprličky meruňkovice, ať nám opadne nervozita, si 16 odvážných závodníků vylosovalo startovní čísla a vydalo se absolvovat časovku. Těch 500 metrů zvládli všichni dobře, dokonce to vypadalo, že to mají natrénováno. Vítězem časovky se stal Michal s časem 51:57 sekund. Po krátké pauze, kdy jsme museli přepočítat body a sestavit dvojice do hlavního závodu, jsme se všichni přesunuli ke startovní čáře. Přesně v 11:30 bylo odstartováno a na start se vydala Věrka s Vlaďkou. Holky šláply do pedálů a uháněly dlouhou rovinkou, aby si udělaly co největší náskok. Další dvojice startují ve dvouminutových intervalech, Zuzka s Lukášem vyjíždí a budou je následovat Šárka s Klárkou. Na startu už netrpělivě čekají Monika s Radimem a vyjíždí. Další dvojicí je Petr a Silva, kteří pomýšlejí na nejvyšší umístění. Rychlý start a už tady máme Martinu s Romanem, další adepti na vítězství. Jana a Rosťa vyjíždějí a chystá se poslední dvojice,  Michal s Tomášem. Raketový nástup a my jako pořadatelé máme asi 1,5 hodiny čas na to, aby jsme připravili ceny. Závodníky čeká 30 Km a hlavně dvě stanoviště, kde jsou ukrytí Novobělští šlapouni. Každý by měl šlapouna najít a dovézt do cíle, jsou v něm přece body, které se budou hodit. Dáme si pivko, připravíme ceny a domlouváme zručnostní jízdu. Čas letí a my začínáme vyhlížet první borce, kteří se co nevidět objeví v cíli. Jako první se objevuje Michal, tenhle borec zvládl celou trať za neuvěřitelnou 1:15:05. Odevzdává šlapouna a jde se občerstvovat, přece jen je teplo a pitný režim je třeba pečlivě dodržovat. Po dalších 5 minutách přijíždí do cíle Jana a čas 1:25:04 jí řadí na 2 místo co se časů týče. Začínají přijíždět další účastníci a po necelých 2 hodinách jsou úspěšně všichni v cíli. Bohužel jsme nuceni za neabsolvování celé trasy přidělit trestné body Vlaďce, ale za její odvahu jí chválíme a děkujeme. Nic se přece neděje, není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Čas ubíhá a na řadu přichází vědomostní test. Čtveřice závodníku usedá na potící stůl, dostává test a zapojují své mozkové buňky, aby odpověděli na 7 záludných otázek. Někteří dumali, jiní to měli hotové za pár minut. Za stolem se střídají a ti, co mají testík za sebou vášnivě diskutují, co že jim to ten blázen připravil za otázky. Opět vyhodnocujeme a připisujeme body. Naseděli jsme se dost, je třeba pokročit, začíná kručet v břiše a naložené klobásy se těší na gril. Ale pozor, ještě není konec, na řadě je zručnostní jízda, kdy soutěžící projedou slalomovou trať, do ruky vezmou nafukovací kruh a pokusí se ho zavěsit na jednoho ze šesti šlapounů. Pak se otočí a přijíždí k Novobělákovi, do kterého musí hodit 2 míčky. Některým se dařilo, jiným ne, ale to už tak bývá. Sčítání bodů, rozpálení grilu, klobásy už voní ale ještě není konec. Máme tady závěrečnou disciplínu, duel. Soutěžící si vybírají témata a volí si soupeře, kterému pokládám otázku. Dvoukolový systém a je tady konec. Pořadatelé v roli rozhodčích pečlivě sčítají body a už znají výsledky. Historicky prvním a zaslouženým vítězem se stává Tomáš Koubík. Druhé místo obsadil Lukáš Kraus a třetí Roman Ziomek. Gratulace vítězi a všem účastníkům, kteří se nebáli nástrah a vše absolvovali na jedničku s hvězdičkou. Rozdáváme ceny a vrháme se na klobásy, pivo, limo. Našlo se zde i pár odvážlivců, kteří si šli vyzkoušet Krmelínské motokáry a můžu říct, stálo to za to. Dovolte mi na závěr všem poděkovat za účast, Odborům zaměstnanců za podporu a příspěvek na ceny. Doufám, že jste se skvěle bavili, omluvte nedostatky, které vyladíme, pokud bude druhý ročník. Na fotky se určitě koukněte, najdete je ve fotogalerii. Za pořadatele Jiří Hrnčíř

© 2022, Slapomilove

web vytvořil: HRNČÍŘ Jiří