Vítám Tě Petře

Dobré ráno Petře, vidím, že umíš dodržet slovo a dorazil jsi do redakce v dobré náladě. Sice krapet pozdě, ale to není určitě Tvoje vina. Vypadá to, že jsi nenastudoval pozorně nějakou výluku, protože před redakcí nestojí Tvůj vůz, takže jsi využil služeb MHD. Ale to nevadí, mezitím jsem připravil Tvé oblíbené presso. Máme docela dost času, takže usedni do křesla pro hosta a jdeme na to.

​Zdravím tě Petře v kanceláři, můžeš se skupině představit a něco na sebe prásknout ?


Ahoj Alfréde, tak na úvod díky za skvělé presso… to je mé oblíbené. Zejména ristretto, to dodá potřebnou energii do celého dne, malé a silné, přesně tak jak to mám rád, ale nepohrdnu ani latte a nebo klasické presso. Jsem vášnivý milovník kávy a upřímně, nedovedu si představit den bez skvělé kávy a nejlépe aspoň 6x 😁. Když nemám potřebný kofein, potom mě bolí hlava a jsem protivný 😁 No a jinak co bych o sobě řekl, většina mě zná lépe, než já sám sebe 😁 😁 😁 Jmenuji se Petr Syrovátka, letos jsem slavil 45 let, což se podepsalo na mé fyzičce i výkonech, miluji sport a hlavně jsem velký milovník rivality a soutěživosti, což se mi nejednou nevyplatilo, přesto to mám v genech a jsem v tomto ohledu nepoučitelný.

​Poslední dobou jsem viděl, že ses dal na pečení – to je nová záliba, nebo máš chuť na sladké ?

Co se týče pečení, zavedly mě k tomu okolnosti, hlavně minulý rok. Jak všichni víme, přišel náš úhlavní nepřítel COVID, uzavřeli se tou dobou fitness, okresy a počasí taky nepřálo. Nedalo se nic dělat a já začal být znuděný a neklidný, což se projevovalo na mé náladě. Nesnáším jen tak sedět a nic nedělat a hlavně to byl pro mě do skvělé rozjeté fyzičky (dle mého názoru) nucený STOP. Silva to měla se mnou v tu dobu těžký a tak jsem začal hledat nějakou aktivitu. Začal jsem lehkými Honzíkovými buchtami, no a když se to povedlo a doma to chutnalo, tak jsem časem začal zvedat laťku a zkoušel vánočky, šlehačkové koláče, frgále, skořicové pletence, pagáče atd. atd. atd. Je fakt, že mě to moc bavilo a v tu chvíli i zaplňovalo čas, protože je to většinou tak na 4-5 hod práce, vždy jsem si ze Silvou u toho dal skleničku dobrého alkoholu a hodně jsme si povídali. Tím ji moc chci poděkovat za trpělivost za ten binec, co jsem ztropil, a že mi za to nehubovala. Bohužel stinná stránka pečení se projevila, že vánočka je už jen na pekáči, váha šla nahoru a výkony dolů 😁

​Takže vlastně za to může COVID. Jaké máš Petře koníčky ?

Koníčky? Ze všeho nejvíce miluji cestování. To je prostě za mě číslo jedna a nikdy jsem nelitoval ani koruny za jakoukoliv dovolenou či krásný výlet apod. Taky určitě mám rád kolo, fitness, pečení. Sleduji vše kolem aut a taky jsem přišel hodně na chuť turistice, výšlapům a to díky tomu, že mě vždy doprovází má skvělá partnerka, s kterou se opravdu nenudím 😁😁

​Jezdíš raději sám, nebo s někým ?

Jezdím rád sám i s někým, to záleží na momentální náladě. Když chci trénink, jedu raději sám a to bomby, když jedu kilometry za tým, tak to raději s někým. Obecně však rád jezdím s někým, kde se posmějeme a hlavně poznáme okolí a nové cyklostezky. Sám jezdím méně raději, neboť se vždycky zničím 😁😋

​A vidím, že jsi právě dopil, takže si dovolím odběhnout pro další kafe. Jsi šéfem a zakladatelem soutěže „Vzhůru k výškám“ , jak bys hodnotil právě probíhající sezónu ?

Letošní sezóna je opravdu TOP a hlavně mě překvapilo to rozjetí. Upřímně, letos jsem uvažoval, že to pro malý zájem z minulých let nerozjedu. Potom jsem si řekl, že ty pravidla trošku vylepším pro větší skupinu lidí a ono se to kupodivu hned chytlo, a to až nad očekávání. Vždyť máme dohromady najetých necelých 500 km do vrchů !!! Co mě ale trochu mrzí, jsou členové elektrokol, letos to asi nepochopili, že se můžou taky zapojit a nikdo ani jeden vrch nevyjel. Přitom vlastně u nich jsem čekal, že právě oni budou dominovat. Taky mě mrzí, že vlastně letos nebudou žádné trička, ale pouze Tatranský čaj, protože letošní ročník by si ty trika zasloužil nejvíce. Holt, nejsou sponzoři a já to musím platit sám 😁 Velkým přínosem a motivací pro mě je vlastně Jan Fischer, který mě sesadil z trůnu. Mrzí mě, že minulý rok nezávodil, když jsem byl konkurence schopný a nebyl nabitý buchtami v žaludku. Nicméně, letos má zasloužené prvenství a nejspíše to tak zůstane. Já se však vyzbrojil Garminy a hodlám na své fyzičce zapracovat. Pak taky patří velká chvála matadoru jménem Martina Kostková, které prostě je jedno zda bouří, sněží, fouká tornádo… prostě ona si sedne na svého oře a jede. No a pak Jana Dostálová a Roman Ziomek udeřili železnou pěstí a vcelku dost rychle si vydobyli dominantní prvenství jejich týmu. Příští rok bude nejspíše taky zajímavý, neboť Michal Lukáč se vybavil novým silničním kolem a bude nás zase všechny masírovat na přechod k silničce a závodění do vrchů právě se silničkou. Svůj půvab to jistě má a tak se i převážně jezdí, bohužel v naší skupině je málo takových jezdců, tak nevím co s tím. Možná by nám jej mohl na výšky půjčovat a tím by jsme si byli všichni rovni 😁😁😁 To vlastně je vskutku dobrý nápad 😁😁😁

​Tak tento skvělý nápad určitě projde, neboť jak znám Michala, nebude vůbec proti. Tak pojďme dále, letošní sezónu jezdíš v týmu I-Bike, jaké máte ambice, momentálně to vypadá na neúspěch týmu ?

Pro náš tým je každý člen v týmu letos menším přínosem, to je pravda. Na chvostu hodnocení jsme snad nikdy nebyli. Za mě i Silvu je to i tím, že teď řešíme nové bydlení a všechny příjemné i nepříjemné okolnosti k tomu. Potom taky když jsme měli volno a čas, tak zase bylo buď hnusně, nebo prostě byl jiný plán. No a taky mě letos dost omezovalo vleklé zranění zápěstí, které mě trápilo od prosince dosud, ale už to vypadá snad dobře. K tomu vyvrtnutý kotník na dovolené taky moc nepřidal. Obecně, když tě něco omezuje nebo limituje, tak se ti pak moc nechce a nemáš motivaci s chutí něco podniknout.

​Tak to máš určitě pravdu, ale třeba Kamila Vodičková pravidelně dodávala body, naopak zklamáním je Petr Vantuch. A teď, značka kola, které sedláš ?

Momentálně sedlám celopéro Vautron Connect 29“. Spolehlivý a skvělý společník, geometrie rámu mi naprosto sedí a používám už dnes archaickou kombinaci 3×10 Deore. No jo no, tady mi to už hodně lidí rozmlouvalo, ale když já jsem s těmi převody tolik spokojen a dávají mi to, co od nich požaduji. Pokud ale bude příští upgrade, tak asi přesedlám na 1×12…, ale až nebude zbytí.

​Jezdíš nějakou oblíbenou trasu ?

Nemám nic speciálního, hlavně něco co není v centru Ostravy a v blízkém okolí. Miluji nahodit kola na nosič auta a jet někde, kde to nemám prozkoumané. Možná nejoblíbenější je taková rovinatá stezka z Velkých Karlovic přes Vsetín do Valašského Meziříčí a zpět. Hodně jsem si užil i letošní cyklotour na Hodonínsku, kde byly vskutku TOP trasy.

​Dávám Ti opět za pravdu, trasa z Velkých Karlovic je suprovní a musím Ti poděkovat, že jsi mě inspiroval. Kolik jsi ujel nejvíce km na jeden zátah ?

To bylo loni se Silvou, tuším nějakých 128 km. Taky jsme přijeli pozdě domů, okolo 23 hod. No jo no, když my si rádi pospíme a pak to holt už tak nějak dopadne. Právem nám Ivetka s Davidem Vápeníkem přezdívají noční jezdci. Pokud ale jedeme s nimi, je to záruka, že jsme doma včas 🤩😁😁😁

​Koho tipuješ na vítězství v soutěži jednotlivců – muž – žena ?

Tipuji? To je snad už víceméně jasné. Já to nebudu 😁 Všichni myslím dobře víme, kdo usiluje o titul a zaslouženě ho vyhraje a to se už asi nezmění. Patří jim velký obdiv a uznání. Taky se domnívám, že uznání zaslouží celá naše skupina. Ta si myslím, jako celek na Ostravsku nemá obdoby a má prvenství co se týče cyklistiky vůbec. Jako celek jsme nepřemožitelní. To jak vedeme každý rok boj o kilometry, soutěžíme spolu, jak se rádi podělíme o nové zážitky, nové cyklostezky, jak se dokážeme vzájemně ohodnotit, spousta srandy, rivality… všechna čest. Je to vlastně velká práce Jirky Hrnčíře, který stal u zrodu této skupiny a který vede tuto skupinu bravurně a to na úkor svého času, pravidelně nás zásobuje statistikami atd., což vlastně nás všechny podněcuje nepřímo k lepším výkonům.👍

​Tak to je pravda, co jsem začal tuto skupinu sledovat, tak jste opravdu príma parta. Dalo by se příští rok něco vylepšit v soutěžích, něco přidat ?

Těžko říct, měli jsme tu soutěže o nejhezčí kolo, nejhezčí foto týmů, máme tady závody do vrchů, statistiky kilometrů, soutěž zmrzlíci či co, je toho už vcelku dost a každý by si měl přijít na své. Možná mým tajným snem by mohl být nějaký společný závod. Třeba jen na 20 km, kde by byly nějaké zastavovací místa a tam by byly třeba nějaké dovednostní úkony, krátké soutěže apod., kde by mohli i slabší jezdci díky svému umu či znalostí setřít čas těch rychlejších. Je to však na zorganizování dost náročné a pro 5-10 jedinců zbytečné. Pokud by byl větší zájem, pak by to dávalo smysl si i něco takového vymyslet, zorganizovat a ve větším počtu se sejít.

​Závod, no to by bylo něco. Udělal bys nějaké vylepšení na stránkách skupiny ?

Stránky jsou jednoduché, věcné a každý tam najde, co hledá. Co se týče základních informací, velmi dobré. Jistě, graficky je to průměr a moc by se mi líbily stránky pestřejší a graficky hezčí, což by si naše skupina i zasloužila. Je to však zase o penězích a někom, kdo je bude ochotně tvořit a spravovat.

​Tady jsi udeřil na hlavičku. Stránky, jelikož jsou zdarma tak jsou dost omezené. Placená verze nabízí větší a širší možnosti, ale platit 3 500 Kč ročně je dost. No uvidíme, možná se to trošku vylepší. A na závěr, co by jsi vzkázal soupeřům ?

Ať mě neserou 😁😁 Ne, tak vážně. Každý ve skupině si najde své rivaly. Mým terčem je Jan Fischer, Michal Lukáč a Tomáš Koubík a vy konkrétně pánové, vy mě ne…, protože až se na…, tak uvidíte. Těším se s vámi na další sezónu a doufám, že se nám zranění obloukem všem vyhnou, protože letos jsme si vybrali tolik zranění, až to nebylo milé.

​Petře, nadešel čas se rozloučit. Čas je totiž neúprosný a povinnosti volají. Děkuji Ti za vstřícnost. Popřeju Ti pevné zdraví, hodně štěstí v budování společného nového bydlení. A ve středu pokud vše dobře dopadne, přijde šéf PREDÁTORŮ.

​Alfréd Drbna

© 2022, Slapomilove

web vytvořil: HRNČÍŘ Jiří